top of page
Dzieci bawiące się na kanapie

INTEGRACJA SENSORYCZNA

to proces neurologiczny organizujący wrażenia płynące ze wszystkich zmysłów w taki sposób, by mogły być użyte do celowego działania. W procesie tym informacje otrzymane ze zmysłów mózg segreguje, rozpoznaje, interpretuje, łączy ze sobą i wcześniejszymi doświadczeniami odpowiadając prawidłową reakcją adaptacyjną. Dzięki temu dzieci rozwijają się prawidłowo.

Dysfunkcje integracji sensorycznej wpływają na uczenie się, zachowanie i rozwój społeczno-emocjonalny dziecka.

 

Metoda integracji sensorycznej przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym o prawidłowym rozwoju, które doświadczają problemów w codziennym funkcjonowaniu. Adresatami metody są także dzieci z wyzwaniami i zakłóceniami rozwojowymi, dla których terapia SI będzie terapią wspomagającą.

 

Rozpoczęcie terapii poprzedzone jest dokładną diagnozą dziecka opartą na wnikliwym wywiadzie z rodzicem, Testach Południowo-Kalifornijskich (SCSIT), Obserwacji Klinicznej oraz uzupełniającymi narzędziami badawczymi. Na tej podstawie zostają stworzone: pisemna diagnoza oraz indywidualny plan terapii. Rodzice otrzymują wskazówki i porady, wspomagające proces terapeutyczny dziecka.

 

Terapia SI ma postać "naukowej zabawy" 

Podczas terapii dziecko nie ćwiczy konkretnych umiejętności lecz poprawiając integrację sensoryczną wzmacnia procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności. Umiejętności pojawiają się w sposób naturalny jako konsekwencja poprawy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Głównym zadaniem terapii SI jest dostarczenie kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych poprzez różnorodne aktywności, które w efekcie przyniosą zmiany w zachowaniu dziecka.

Droga Mamo, Drogi Tato

Jeśli masz wątpliwości czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, wypełnij poniższy Kwestionariusz Sensomotoryczny. Jest to przesiewowe narzędzie pozwalające określić ryzyko występowania zaburzeń integracji sensorycznej.

 

 

Wasze dziecko ma problemy?

Nie czekaj, umów się na konsultację, podczas której ustalimy czy trudności dotyczą sfery integracji sensorycznej, czy może potrzebne jest spotkanie ze specjalistą z innej dziedziny.

 

Pamiętaj! 

Nieprawidłowe przetwarzanie sensoryczne "samo nie przejdzie", a trudności rosną razem z dzieckiem. Dlatego szybsza diagnoza i podjęcie terapii dają większą szansę jej skuteczność.

 

Kryty plac zabaw
bottom of page