gabinet terapii dziecięcej BIS Urszula Jurkowicz

TERAPIA RĘKI to program stworzony w odpowiedzi na potrzebę usprawniania małej motoryki czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Mechanizm działania ręki jest bardzo skomplikowany i uzależniony od sprawnego funkcjonowania poszczególnych jej elementów będących w ścisłym związku z układem nerwowym. Terapia ręki ma na celu zaangażowanie całej kończyny górnej w wykonywanie różnorodnych zadań poprawiających jej funkcjonowanie i doskonalenie ruchów precyzyjnych.Terapeuta stara się pracować nad normalizacją napięcia, a dopiero w końcowej fazie skupia uwagę na poprawie pisma i grafomotoryki. Wszystkie działania wykorzystywane w terapii są precyzyjnie dobrane do funkcjonalnego i intelektualnego poziomu dziecka, stwarzając możliwość dalszego rozwoju w przyjazny i interesujący sposób. Sprawia to, że czas spędzony na terapii jest nie tylko efektywną pracą, ale i niezwykłą przyjemnością.
Niewiele osób wie, jak ważna jest sprawność rąk w rozwoju mowy. Stymulacja dłoni pobudza bezpośrednio ośrodek w mózgu odpowiedzialny za dłonie, a pośrednio ośrodek ruchowy mowy. Wynika z tego, że warto pracować nad czuciem i sprawnością rąk w sytuacji kiedy występują problemy z mową u dzieci. Poza tym na dłoniach znajdują się receptory odpowiedzialne za wszystkie narządy ciała człowieka. Dlatego też ich sprawność ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu.
KOMPLEKSOWY PROGRAM PRACY
Przystępując do pracy z zakresu usprawniania małej motoryki należy dokonać wnikliwej obserwacji dziecka pod kątem funkcjonowania samej ręki, ale także zaburzeń i dysfunkcji całego organizmu. Podczas obserwacji warto kierować się poniższym schematem w kształcie piramidy, przechodząc kolejno wszystkie jej poziomy od podstawy aż do wierzchołka.
Terapia skierowana jest przede wszystkim do dzieci wykazujących:
-
zaburzenia napięcia w obrębie kończyny górnej (wzmożone lub obniżone napięcie)
-
nieprawidłową postawę ciała
-
problemy z wykonywaniem codziennych czynności (picie z kubka, zapinanie guzików)
-
problemy w zabawach manualnych (układanie małych przedmiotów, lepienie plasteliny)
-
problemy grafomotoryczne (pisanie, malowanie)
-
zaburzenia kontroli wzrokowo-ruchowej
-
problem z koordynacją ruchową
Cele terapii:
-
poprawa sprawności ruchowej całej kończyny górnej
-
udoskonalenie sprawności manipulacyjnej ręki
-
wykonywanie kontrolowanych i precyzyjnych ruchów palców
-
doskonalenie umiejętności chwytu
-
doskonalenie pisania
-
praca nad koordynacją pomiędzy dłońmi
-
wspomaganie utrzymywania prawidłowej postawy
-
poprawa koncentracji